TÜRKİYE PAVYONU

Konum

Konsept

Mimari ve Tasarım

Yaklaşık 1 milyon metre kare büyüklüğündeki Expo alanı, Milano’nun kuzey batısında bulunmaktadır.

 

Türkiye Pavyonu, Expo alanının doğu tarafında 41 no.lu Lot’ta yer almaktadır.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLUN

Gerekli

Form gönderiliyor...

Sunucu bir hatayla karşılaştı.

Form alındı.

Konsept

Tarımın anavatanı olan Türkiye, coğrafi konumu, iklimi, doğası ve insanlarının yardımseverliği ile taçlanan kültürünün meydana getirdiği “Füzyon” sayesinde tarım ve beslenme konusunda çok özel bir yere sahiptir. Temamız, 12 bin yıllık tarihin getirdiği öğretinin ve deneyimlerin odağından hareketle, bereketin sembolü “Nar” ile temsil edilmekte ve somutlaşmaktadır.

 

Türkiye’nin tarımdaki zenginliklerinden biri olan “Nar” özünde birlik içinde farklılığı, farklılığın zenginliğini simgeler. “Nar” hem tek, hem de çoktur; tüm dünyada bereketin ve bolluğun simgesidir. İnsanlık tarihi boyunca “Nar”, pek çok din ve kültürde olumlu anlamda yer edinmiş bir figürdür. Nar tüm değerlerimizi teker teker ve bütün olarak içinde barındırır, ve doğası gereği, açıldığında dünya ile paylaşıma hazırdır.

 

“Nar”ın bereketi ve bolluğundan hareketle dünyaya sunduğumuz ‘‘GELECEĞİN GIDASI İÇİN TARİHİN İRDELENMESİ’’ teması, Türkiye pavyonunun tasarım ve mimarisinin her bir hücresine işlenmiştir.

Mimari ve Tasarım

Türkiye pavyonu, toplam 4.170 metrekare alan üzerinde açık, yarı açık ve kapalı olmak üzere 3 ana bölümden ve birbirinden farklı 7 yarı açık hazneden oluşmaktadır. 7 yarı açık hazneden 5’inde tema-odaklı sergi ve etkinlikler gerçekleştirilecek, geri kalan haznelerden biri Türk Restoranı, diğeri ise hediyelik eşya alanı olacaktır.

 

Pavyonun ana girişi, üzerinde 'Selçuklu Yıldızı'nın modern bir yorumu ile tasarlanmış olan, çelikten yarı açık bir çatının yer aldığı açık alan kısmında bulunmaktadır. Şadırvan, doğal taşlar, dünyaca ünlü Türk evi, Türk cam sanatının eşsiz şaheseri 'Çeşm-i Bülbül' ve Türk kültürüne ait özel tasarım ve işlemelerle geçmişten günümüze bizi var eden bütün değerlerimiz mimari tasarımın tamamında işlenmiş ve hayat bulmuştur.

Restoran, Çay ve Kahve Bahçesi

Pavyonun açık bölümünde, ziyaretçilerin çınar ağaçlarının gölgesinde Türk çayı ve Türk kahvesinin keyfine varırken meşhur Osmanlı şadırvanını temaşa edebilecekleri otantik bir bölüm yer almaktadır. Bunun yanı sıra, Pazar Yeri, Sokak Büfeleri, Anadolu Sofraları’nın da yer aldığı açık alanda Türk tarihi ve kültürünün inceliklerine dokunuşların yapılacağı dönemsel sergiler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecektir.

 

Yarı kapalı alan kemerlerimiz ve kervansaraylarımızdan esinlenilerek düzenlenmiştir. Yarı kapalı alanın açıldığı ve kültürel etkinliklere ve davetlere ev sahipliği yapacak olan ‘Avlu’, gösteri ve etkinlikler için bir performans sahnesi içermektedir.

 

Pavyonun kapalı alanı ise, dünyaca ünlü geleneksel Türk evlerinin form ve dokusunu yansıtan ofis binasından oluşmaktadır.

Kütüphane

Kütüphanemizde, Türk tarihinde gıda ve beslenme konularında dijital ve basılı kitaplar ile Türkiye’nin tarım politikaları, dünya genelinde gıda yardım programları, gıda bültenleri, beslenme bağlamında daha yaşanabilir bir dünya üzerine sunumların yanı sıra gıda ve beslenme hakkında muhtelif basılı ve elektronik yayınlar yer alacaktır.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ EKONOMİ BAKANLIĞI

© TÜRKİYE EXPO MILANO 2015

BASIN     KULLANIM KOŞULLARI     GİZLİLİK POLİTİKASI